אחד הדברים שאני נתקלת בהם לעיתים הוא החשש של ההורים מילדים עצמאים.

יש לכך לא מעט סיבות; קודם כל יש לנו צורך אנושי בסיסי בשליטה, ולשחרר אותה לטובת מישהו אחר, אפילו אם הוא יוצא חלצינו, זה לא קל. שנית, זה יכול להיות מאד מפחיד לחשוב שהילד שלך ילך ויחזור לבד, ישתמש בסכין או קומקום, או אפילו יצחצח שיניים ולא יעשה עבודה טובה מספיק שעשויות להיות לה השלכות. המחשבות האלה מאד מניעות אותנו להתנהגות מגוננת כלפי הילדים שלנו.

לא לשכוח שאנחנו גם מאד אוהבים אותם ומראים להם זאת במחוות שונות של שירותים שאנחנו מבצעים עבורם.

ולא פחות מכל אלה, הוא הצורך שלנו לתקתק ולהניע אותם לחלק הבא של היום. אנחנו חיים חיים מאד מלאים ועמוסים שצריך להספיק בהם המון והכשרה של איש צעיר גוזלת מאיתנו לעיתים הרבה יותר מידי ובעיקר סבלנות מזה שיש לנו להציע.

העניין הוא, שכל אלה נושאים מחירים כבדים בעבור שני הצדדים.

כהורים אנחנו מגלים מהר מאד שהפינוק שהצענו הופך לציפיה וזו מתחלפת בתובענות ובשלב מתקדם יותר עשויה להגיע ממש לניצול של ההורה לטובת רצון הילד.

לילדים המחיר כבד עוד יותר, ילד לא עצמאי הוא ילד תלותי. שמימוש צרכיו תלוי לחלוטין במישהו חיצוני. כמה קשה להיות צמא ולחכות שהמבוגר הזמין יתפנה למלא לך את הבקבוק? כמה קשה זה להיות רעב ולחכות שיכינו ויגישו לך ארוחת ערב? ואפשר עוד להמשיך ולהפליג בדוגמאות.

המחיר של אלה, הם ילד שלא יודע לעזור לעצמו. שמרגיש שהעולם ״גדול עליו״ ולפעמים גם מאד מפחיד (כי הרי כל הזמן שומרים עליו). ילדים שמקבלים שירותי יתר גדלים להיות חסרי בטחון ביכולת שלהם. בטחון בעצמם. שבשלב מסויים פשוט מאבדים אמונה ביכולת שלהם ואפילו מוותרים על לנסות.

וזה רק בעניין העצמאות הפיזית.

מה לגבי עצמאות מחשבתית? איך נפתח להם עמוד שדרה? חשיבה עצמאית וביקורתי שכל כך חשובה בעידן שבו אנו מגדלים אותם?

כשאנחנו יודעים על הזמן מה נכון ואיך צריך, אנחנו מגדלים ילד שתלוי בנוכחות שלנו ובתשובה שלנו כדי לדעת כיצד לפעול. זה יכול להיות מאד נח כשהילדים צעירים, אבל זה הופך מאד מסוכן בגיל ההתבגרות כשקבוצת השווים שלהם פתאום משתנה והם פונים לחברים שלהם להתייחסות.

כדאי להמנע מלהגיע למצבים כאלה, וגם אם הם כבר קיימים, תמיד ניתן לצאת לתיקון!

אז איך להפוך ילדים לעצמאים?

תחשבו על עצמכם כמאמנים של הילד:

הכינו לו תוכנית בסולם מאמצים עולה, הדריכו אותם כיצד, ותנו להם את הזמן והמקום להתנסות!

ניקח למשל את התארגנות הבוקר. זה הmoney time. ולכן שם לא נאמן!!! נאמן בנחת בסוף השבוע או אחרי הצהריים, שלב אחד ולאחר ההתמודדות המוצלחת איתו את השלב הבא: להתלבש לבד, לצחצח שיניים לבד, לקחת ארוחת בוקר בצורה עצמאית (ולפנות!), לנעול נעליים וכיו״ב.

היו סבלניים איתם. הראו להם את ההתקדמות והשיפור שלהם מהתנסות להתנסות.

טיפ ממני: בקשו מהם להתנסות 3 פעמים ואתם תעזרו ברביעית במידת הצורך. כך בן ה5 שלי למד לשרוך שרוכים תוך שבוע. פשוט היו לו מספיק נסיונות להתנסות בכל יום!

הימנעו מלעשות עבורם. כמו שמאמן לא יכנס למגרש כדי לבעוט כדור עבור השחקן. הישארו על הקווים וכוונו אותם משם.

ומה לגבי פיתוח המחשבה העצמית, הדעות ועמוד השדרה? פשוט התחילו לשאול אותם לדעתם, לפני שאתם מנדבים את שלכם. גם המחשבה והמח צריכים תרגול.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

ידע ומחקר
סיון בכרך

הביולוגיה של הטמפרמנטים

מה היא אישיות בעצם? כולנו משתמשים במילה הזו, אבל מה זה בעצם אומר. יש כל מיני דרכים להגדיר ולתאר אותה, איגוד הפסיכולוגים האמריקאי מגדיר: הבדלים

לכתבה המלאה »
ידע ומחקר
סיון בכרך

סגנונות תקשורת למתחילים

סגנונות תקשורת הם מודלים פסיכולוגיים שמשתמשים לתיאור והבנת ההבדלים האישיים בין אנשים. הם מתייחסים למאפיינים פסיכולוגיים מתמשכים ויציבים הקשורים לאופן התנהגות והתגובות הרגשיות של האדם.

לכתבה המלאה »
אסימונים
סיון בכרך

היעוד בחיים

יעוד בחיים: קיים בכלל דבר כזה? האם יש אחד כזה לכל אחד ואחת מאיתנו? האם קיים יעוד אחד או יותר? האם הוא קבוע או משתנה?

לכתבה המלאה »
אסימונים
סיון בכרך

אבק כוכבים

אבק כוכבים. זה החומר שכולנו נוצרנו ממנו. כל אחד ואחת מאיתנו, כולנו,נוצרנו מאבק כוכבים. בכל אחד ואחד מאיתנו,בכולנו,קיים ניצוץ שיכול להאיר,בין אם השתקפות של אור

לכתבה המלאה »

לקבלת המדריך במתנה לחצי כאן

אנחנו חברות כבר?

הרשמי לניוזלטר שלי וקבלי כתובת חדשות, מידע ומדריכים ישירות אלייך למייל