רציתי לספר לכם על העבודה של פרופסור קרול דוואק ( arol Dweck ) שכבר שנים חוקרת, בין השאר, את נושא המוטיבציה.

באחד מהניסויים המפורסמים שלה, היא הזמינה 3 קבוצות ילדים לענות על שאלון בן 10 שאלות. קבוצה אחת קיבלה פידבק של ״וואו זה ציון ממש טוב, אתה בטח ממש חכם״, קבוצה אחרת קיבלה פידבק של ״ וואו זה ציון ממש טוב, בטח ממש התאמצת״, ולקבוצה שלישית, קבוצת הביקורת, נאמר ״ וואו זה ציון ממש טוב.״

לאחר הפידבק, הוצע לילדים בכל הקבוצות להתנסות במבחן נוסף קשה יותר בהם הם עלולים לעשות שגיאות אבל יזדמן להם ללמוד משהו חדש, או במבחן בנושא שהם מכירים כבר וכנראה שיוכלו להצליח בו.

הילדים ששובחו על האינטליגנציה שלהם (״אתה בטח ממש חכם״) בחרו ברובם במבחן הקל. הילדים ששובחו על המאמץ בחרו ברובם לבצע את המבחן בדרגת הקושי הגבוהה יותר.

בסופו של דבר, כולם קיבלו מבחן בדרגת קושי גבוהה יותר בתחילתו וברמה קלה יותר בסופו.

הילדים מהקבוצה הראשונה (שבח על אינטליגנציה) הפגינו באופן גורף יכולות נמוכות גם בחלק ה״קל״ של המבחן, הם לא התאוששו מהחלק הקשה במבחן שהיה לפניו.

הילדים ששובחו על המאמץ הצליחו באופן מפתיע ב2 חלקי המבחן.

אז מה הניסוי הזה יכול ללמד אותנו על מבחן ההצלחה?

פרופסור דוואק מכנה את זה תבנית מחשבה מקובעת מול תבנית מחשבה מתפתחת. כמה קל ליצור אותה ומה ההשפעה שלה.

בתבנית מחשבה מקובעת יש לנו לראות את העולם בשחור ולבן. או שאני חכם או שאני לא חכם. ברגע שקיבלתי מחמאה שאני חכם, אני אפעל באופן שיגן על המחמאה הזו. אני לא אסכן את עצמי בהתנסויות שעלולות להוכיח לאחרים או לי אחרת. זה מצב מאד משתק. בנוסף, אם אני חכם, וזה מתת האל, אני פשוט חכם. אני לא צריך להתאמץ בשביל זה. ואם אני לא מצליח – אז אני כנראה לא חכם.

בתבנית מחשבה מתפתחת הכל נמצא על הרצף. אני כל הזמן בהשוואה להישגים של עצמי ולדרך שלי. מאמץ הוא פעולה שאני תמיד יכול לחזור עליה והיא תלויה בי ובשליטתי. ולכן אני אאתגר את עצמי לשלב הבא.

ועכשיו בהתייחסות למה שקרה לילדים בניסוי:

תבנית מחשבה מקובעת, נתקלה בקושי המבחן, חוותה תסכול רב, ומחוסר הצלחה שהיה גם בחלקים הקלים יותר, ניתן להסיק שהילד פשוט וויתר על הסיכוי שלו להצליח.

אז מה בעצם אני אומרת?

בחיים יש חשיבות לתוצאות. כדי להגדיל את הסיכויים של הילדים שלנו לחתור להתקדם, יש להקפיד על הדרך שבה אנחנו מעודדים אותם. להקפיד לעודד על ההתנסות, המאמץ, הדרך, התהליך ולאו דווקא על תכונות אישיות כמו מוצלח, חכם, גאון או לחלופין טיפש, חסר אחריות, עצלן (כי גם שם תבנית מחשבה מרובעת לא תאמין שיש סיכוי לשנות ולכן אין טעם אפילו לנסות אחרת).

אנשים עם תבנית מחשבה מתפתחת, יפתחו גם תחושת מסוגלות גדולה יותר וייקחו על עצמם סיכונים והזדמנויות שיקרו בדרכם. וגם אם בסוף, במבחן התוצאה, זה לא הצליח, הם עדיין יסתכלו ויעריכו את תהליך הלמידה והצמיחה האישי שלהם בהתנסות.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

ידע ומחקר
סיון בכרך

הביולוגיה של הטמפרמנטים

מה היא אישיות בעצם? כולנו משתמשים במילה הזו, אבל מה זה בעצם אומר. יש כל מיני דרכים להגדיר ולתאר אותה, איגוד הפסיכולוגים האמריקאי מגדיר: הבדלים

לכתבה המלאה »
ידע ומחקר
סיון בכרך

סגנונות תקשורת למתחילים

סגנונות תקשורת הם מודלים פסיכולוגיים שמשתמשים לתיאור והבנת ההבדלים האישיים בין אנשים. הם מתייחסים למאפיינים פסיכולוגיים מתמשכים ויציבים הקשורים לאופן התנהגות והתגובות הרגשיות של האדם.

לכתבה המלאה »
אסימונים
סיון בכרך

היעוד בחיים

יעוד בחיים: קיים בכלל דבר כזה? האם יש אחד כזה לכל אחד ואחת מאיתנו? האם קיים יעוד אחד או יותר? האם הוא קבוע או משתנה?

לכתבה המלאה »
אסימונים
סיון בכרך

אבק כוכבים

אבק כוכבים. זה החומר שכולנו נוצרנו ממנו. כל אחד ואחת מאיתנו, כולנו,נוצרנו מאבק כוכבים. בכל אחד ואחד מאיתנו,בכולנו,קיים ניצוץ שיכול להאיר,בין אם השתקפות של אור

לכתבה המלאה »

לקבלת המדריך במתנה לחצי כאן

אנחנו חברות כבר?

הרשמי לניוזלטר שלי וקבלי כתובת חדשות, מידע ומדריכים ישירות אלייך למייל